UT Puts Record 97 On First-Year SEC Honor Roll

BIRMINGHAM, Ala. — The University of Tennessee placed 97 student-athletes on the 2021-22 First-Year Southeastern Conference Academic Honor Roll that was announced Thursday by SEC Commissioner Greg Sankey.
 
That total was the most UT has ever had on the First-Year SEC Academic Honor Roll. It marked an improvement of seven over the 90 who made the list in 2020-21.
 
Furthermore, those numbers raised Tennessee’s total number of student-athletes recognized in 2021-22 to a program-record 372 combined on the Fall, Winter, Spring and First-Year SEC Academic Honor Rolls. That’s an improvement of 14 over last year and marks the seventh-consecutive year that Tennessee has seen an increased total number of student-athletes on SEC Honor Rolls.
 
The sum of 372 honorees translates to 68 percent of UT’s student-athletes being on SEC Academic Honor Rolls during the past academic year and also equates to improvement of 98.9 percent from the 187 who received honors in 2014-15.
 

On the 2021-22 First-Year SEC Honor Roll, the baseball team led the way for Tennessee with 15 student-athletes recognized, followed by women’s swimming & diving with 14 and women’s track & field with 13. Other programs with recipients include softball (8), men’s basketball (6), soccer (6), women’s basketball (5), football (5), rowing (5), volleyball (5), men’s swimming & diving (4), men’s track & field (4), men’s golf (2), men’s tennis (2), women’s tennis (2) and women’s golf (1).
 
A total of 1,045 student-athletes from around the league were named to the 2021-22 First-Year SEC Academic Honor Roll, which is based on grades from the 2021-22 academic calendar.
 
Any student‐athlete who participates in a Southeastern Conference championship sport or a student‐athlete who participates in a sport listed on his/her institution’s NCAA Sports Sponsorship Form is eligible for nomination to the Academic Honor Roll.
 
The criteria below will be followed:
 
(1) A student‐athlete must have a grade point average of 3.00 or above for either the preceding academic year (two semesters or three quarters) or have a cumulative grade point average of 3.00 or above at the nominating institution.
 
(2) If a student‐athlete attends summer school, his/her grade point average during the summer academic term must be included in the calculation used to determine eligibility for the Academic Honor Roll.
 
(3) Student‐athletes eligible for the Honor Roll include those receiving an athletics scholarship, recipients of an athletics award (i.e., letter winner), and non-scholarship student‐athletes who have been on a varsity team for two seasons.
 
(4) Prior to being nominated, a student‐athlete must have successfully completed 24 semester or 36 quarter hours of non‐remedial academic credit toward a baccalaureate degree at the nominating institution.
 
(5) The student‐athlete must have been a member of a varsity team for the sport’s entire NCAA Championship segment.
 
First-year student‐athletes in all sports may be named to the Honor Roll at the conclusion of their first full academic year in residence (spring, fall and summer terms).
 
2021-22 First-Year SEC Academic Honor Roll 
University of Tennessee 
 
Baseball (15)
Drew Beam – Management
Gavin Brasosky – Journalism & Electronic Media
Blake Burke – Sport Management
Chase Burns – Sport Management
Logan Chambers – Child and Family Studies
Grant Cherry – Therapeutic Recreation
Chase Dollander – Therapeutic Recreation
Wyatt Evans – Linguistics
Seth Halvorsen – Hospitality & Tourism Management
J.D. McCracken – Psychology
Ryan Miller – Management
Christian Moore – Hospitality & Tourism Management
Ethan Smith – Sociology
Nathan Smith – Forestry
Seth Stephenson – Communication Studies
 
Men’s Basketball (6)
Jonas Aidoo – Journalism & Electronic Media
Quentin Diboundje – Business
Brandon Huntley‐Hatfield – Sport Management
Jahmai Mashack – Psychology
Handje Tamba – Exploratory
Zakai Zeigler – Mathematics
 
Women’s Basketball (5)
Alexus Dye – Agricultural Leadership, Education and Communication (Master’s)
Brooklynn Miles – Communication Studies
Sara Puckett – Kinesiology
Karoline Striplin – Journalism & Electronic Media
Kaiya Wynn – Kinesiology
 
Football (5)
Hendon Hooker – Agricultural Leadership, Education & Communication (Master’s)
Chase McGrath – Agricultural Leadership, Education & Communication (Master’s)
Walker Merrill – Finance
Maurese Smith – Agricultural Leadership, Education & Communication (Master’s)
Da’Jon Terry – Communication Studies
 
Men’s Golf (2)
Laurent Desmarchais – Business Exploratory
Lance Simpson – Finance

Women’s Golf (1)

Bailey Davis W Golf Economics

 

Rowing (5)

Kayla Anderson – Human Resource Management

Alyssa Biernat – Political Science

Riley Ferdelman – Marketing

Maeve McConnell – Kinesiology

Paige Reymann – Kinesiology

 

Soccer (6)

Jenna Chatterton – Environmental Science

Jordan Fusco – Kinesiology

Taylor Huff – Management

Claire Rain – Journalism & Electronic Media

Jenna Stayart – Marketing

Ally Zazzara – Mechanical Engineering

 

Softball (8)

Erin Edmoundson – Business Administration (Master’s)

McKenna Gibson – Sociology

Shakara Goodloe – Kinesiology

Grace Keene – Management

Nicola Simpson – Psychology

Katie Taylor – Journalism & Electronic Media

Olivia Underwood – Kinesiology

Ryleigh White – Special Education

 

Men’s Swimming & Diving (4)

Jack Flanagan – Supply Chain Management

Griffin Hadley – Journalism & Electronic Media

Gus Rothrock – Supply Chain Management

Jack Stelter – Supply Chain Management

 

Women’s Swimming & Diving (14)

Emma Carlton – Communication Studies

Brooklyn Douthwright – Biomedical Engineering

Summer Eaker – Geology & Environmental Studies

Josephine Fuller – Psychology

Sammy Huff – Marketing

Anna‐Julia Kutsch – Political Science

Kate McCarville – Therapeutic Recreation

Asia Minnes – Management

Amber Myers – Biological Sciences

Madison Reese – Pre‐Professional Programs, Pre‐Dental

Summer Smith – Kinesiology

Bayley Stewart – Kinesiology

Sara Stotler – Sport Management

Ellen Walshe – Pre‐Professional Programs, Pre‐Medical

 

Men’s Tennis (2)

Conor Gannon – Sport Management

Emile Hudd – Philosophy

 

Women’s Tennis (2)

Olivia Symons – Kinesiology

Elza Tomase – Business Marketing

 

Men’s Track & Field (4)

Will Cronin – Business Administration

Dylan Scarnato – Sport Management

Tim Thacker – Electrical Engineering (Ph.D.)

Calvin Wetzel – Mechanical Engineering

 

Women’s Track & Field (13)

Olivia Barnes – Kinesiology

Sara Borton – Neuroscience

Brooke Dixon – Animal Science

Jasmine Fehr – Communication & Advertising (Master’s)

Natalie Lark – Sport Management

Marilyn McCarthy – Biological Sciences

Uchechi Nwogwugwu – Public Health (Master’s)

Mia O’Neil – Sport Management

Sarah Schmitt – Economics

Nicole Sreenan – Agricultural Leadership, Education & Communication (Master’s)

Maia Stewart – Nursing

Rachel Sutliff – Chemical Engineering

Charisma Taylor – Business Administration‐Entrepreneurship (Master’s)

 

Volleyball (5)

Emily Beeker – University Exploratory

Ava Moes – Civil Engineering

Klaudia Pawlik – Finance

Breana Runnels – Management & Human Resources

Nicole Shanahan – Management & Human Resources